Mum Lekesi

Mum Lekesi Nasıl Çıkar Birçok malzemeden, farklı renklerde ve şekillerde üretilen mum; tarihin en eski dönemlerinden beri kullanılmaktadır. İlk kullanıldığı dönemlerde mumlardan aydınlanma ve ısınma için faydalanılırken, bugünlerde ortamlara mistik, romantik ve sıcak bir hava katmak için mumlar tercih edilmektedir. Mumların günümüzde diğer bir kullanım alanı da çeşitli kutlamalar (evlilik, doğum günü vb.) ve bazı dini ayinlerdir.

Estetik görünümleriyle bulundukları ortamları zenginleştiren mumlar, yavaş yavaş yanarak uzun süre formlarını korurlar. Yandığı sırada eriyen mum, aynı zamanda mum damlalarına neden olur. Oluşan mum damlarınının yüzeylere akmaması için mumlarla birlikte şamdan veya cam ve porselen kaplar kullanılır. Yine de mum kaynaklı mum lekeleri sık karşılaşılan ve birçok kişinin çıkarmak için uğraştığı lekelerden biridir.

Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Mum Lekesi Nasıl Çıkar: Mum üretiminde kullanılmış olan hammaddeler (genellikle parafin), mum kokulu ise koku esansları veya mum boyalı ise renklendirici maddeler mum lekesinin çıkarılmasını etkileyen faktörlerdir. Ayrıca mum lekesi çıkarılır iken, mumun oluştuğu farklı yüzeyler farklı uygulamalar gerektirirler.

Halıdaki, koltuktaki, döşemelik kumaşlardaki ve giysideki mum lekesi için Mum Lekesi Nasıl Çıkar sayfasındaki mum lekesi çıkarma tekniklerinden faydalanabilirsiniz.

Mum lekesi için yapılacak müdahele, diğer lekelere yapılan müdahelelerden farklılıklar gösterir.
Mum lekesini çıkarmak için birbirini takip eden 2 aşama sırasıyla uygulanır. Birinci aşamada mum kalıntılarının çıkarılması amaçlanırken, ikinci aşamada mum fazlalığı alındıktan sonra kalan mum lekelerinin çıkarılması amaçlanır. Mum daha kolay çıkar iken, mum lekesi daha zor çıkarılır.